českydeutschenglish
červenec 2017
po
út
st
čt
so
ne
26
26
27
28
29
30
Jaroslava
1
Patricie
2
27
Radomír
3
Prokop
4
Cyril a Metoděj
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
5
Den upálení mistra Jana Husa
6
Bohuslava
7
Nora
8
Drahoslava
9
28
Libuše/Amálie
10
Olga
11
Bořek
12
Markéta
13
Karolína
14
Jindřich
15
Luboš
16
29
Martina
17
Drahomíra
18
Čeněk
19
Ilja
20
Vítězslav
21
Magdaléna
22
Libor
23
30
Kristýna
24
Jakub
25
Anna
26
Věroslav
27
Viktor
28
Marta
29
Bořivoj
30
31
Ignác
31
1
2
3
4
5
6
Anna
Rozvoj populace úhoře říčního

I v roce 2016 pokračoval ČRS, z. s., SÚS v projektu Rozvoj populace úhoře říčního pořízením a vysazením 25 kg úhořího monté. Od roku 2013 bylo celkem zakoupeno více než 346 kg (cca 1.038.000 ks) úhořího monté za 2.815.000 Kč, které bylo v souladu s pravidly dotace vysazeno do migračně prostupných úseků řek Labe, Ohře, Ploučnice a Jizery v rámci územní působnosti ČRS, z. s., SÚS. I přes dotaci ve výši 100 % způsobilých výdajů uhradil ČRS, z. s., SÚS k pořízenému úhoři DPH v celkové výši 367.000 Kč. 

26. leden 2017 v 08:44
Změny v lovu ryb na revírech a ceny povolenek pro rok 2017

Na revírech Severočeského ÚS dochází od roku 2017 k určitým změnám zejména na pstruhových vodách. Především se jedná o zpřesnění lovu na umělou mušku od 1. září jen s klasickým muškařským vybavením, nebo na významných pstruhových revírech Ohře 8 A a Ohře 8 B bude platit zákaz lovu s háčky s protihrotem, vyjma lovu přívlačí s nástrahou nad 10 cm, která může mít i háčky s protihroty (lov velkých dravců jako štika, sumec).

Také na mimosptruhových vodách dochází k úpravě lovu na umělou mušku, a to v době od 1. 1. do 16. 6. pouze s klasickou muškařskou výbavou skládající se z muškařského prutu, muškařského navijáku, muškařské šňůry a návazce, přičemž nástrahy mohou být max. velikosti 4 cm (ochrana dravců v době rozmnožování před lovem pomocí větších velikostních kategorií streamerů s užitím muškařského prutu v době zákazu lovu přívlačí).

Budou platit další dílčí změny na některých revírech v bližších podmínkách výkonu rybářského práva nebo popisných záležitostech, rozsahu revírů a jejich součástí – podrevírů, což je uvedeno v územním soupisu revírů pro rok 2017 a některé záležitosti již byly také uvedeny na stránkách ÚS: www.crsusti.cz.

V roce 2017 bude opět platit výjimka pro lov 24 hod. denně na revíru Ohře 9 – ú. n. Nechranice, a to od 16. 6. do 31. 8.

Ceny územních povolenek ČRS, z. s., Severočeského územního svazu se pro rok 2017 nemění tj. zůstávají stejně jako v letech 2016 a 2015 na hodnotě 1 350 Kč za roční mimopstruhovou a 1 400 Kč je cena roční pstruhové povolenky. Stejné zůstávají ceny všech typů územních povolenek, krátkodobých povolenek i povolenek pro nečleny.

V roce 2017 je opět zdarma první povolenka pro děti do 15 let, územní mimopstruhová nebo pstruhová, a to za podmínek stanovených v MO (předpokládá se činnost v rybářském kroužku a zvládnutí základních znalostí potřebných pro lov ryb).

 

20. leden 2017 v 15:09
PF 2017

Vážení rybáři, ale i ostatní návštěvníci stránek ČRS, z. s., Severočeského územního svazu, do roku 2017 Vám všem přejeme plné kádě zdraví, radostný život a mnoho krásných chvil strávených v přírodě u vody. 

 

 

 

  

20. prosinec 2016 v 18:38
Socioekonomická studie sportovního rybolovu - dotazník

Vážení rybáři,

informujeme vás, že na webových stránkách Českého rybářského svazu byl spuštěn elektronický dotazník k Socioekonomické studii sportovního rybolovu v České republice. Rybáři mají jedinečnou šanci vyjádřit svůj názor na různé otázky, které se přímo dotýkají lovu ryb, revírů, rybářského řádu atd. Aby byl získán dostatečný reprezentativní vzorek respondentů, poprosíme vás o spolupráci k jeho vyplnění. 

Dotazník spustíte kliknutím na obrázek. 

2. prosinec 2016 ve 14:04
POVOLENKA (Severočeská územní) pro rok 2017 ZDARMA PRO ZAČÍNAJÍCÍ DĚTSKÉ RYBÁŘE DO 15 LET

Pro získání své první dětské povolenky ZDARMA kontaktuj některou z místních organizací ČRS nebo přímo některý z dětských rybářských kroužků v Severočeském územním svazu.

Kroužek Ti přinese tyto výhody - v kroužku najdeš nové kamarády, spolu s nimi a svým vedoucím, zkušeným rybářem, budeš chodit k vodě a do přírody, naučíš se chytat ryby na udici, rozeznat jednotlivé druhy ryb, poznávat živočichy a rostliny kolem vody a mnoho dalšího.

Získáš i možnost účastnit se dětských a mládežnických rybářských soutěží, letních táborů či setkání s rybářským zaměřením.

Navíc Ti vedoucí kroužku poradí (pomůže) s vyřízením členství v ČRS a se získáním povolenky. Pokud nemůžeš navštěvovat rybářský kroužek, z důvodu, že vybraná MO jej neorganizuje, můžeš se o členství v ČRS a o získání své povolenky postarat s pomocí svých rodičů a projednat podmínky v této místní organizaci (viz. odkaz výše). Místní organizaci vybírej nejlépe v obci, kde máš své bydliště nebo kde chodíš (budeš chodit) do školy.

24. říjen 2016 v 08:26
Revír Markvartický rybník (MO Česká Kamenice) je dočasně mimo provoz

Revír č. 441 099 Markvartický rybník v k. ú. Markvartice (okres Děčín – pozor nezaměnit s revírem 07 441 095 v k. ú. Markvartice v Podještědí) je dočasně mimo provoz.

Důvodem zákazu je vypuštění rybníka a oprava výpusti. 

Obnovení lovu ryb v revíru je předběžně plánováno na červenec roku 2017.

19. srpen 2016 ve 14:44
Nový rybářský revír Štěpánov

Od 22. srpna 2016 je povolen lov ryb na novém mimopstruhovém rybářském revíru č. 06 441 135 Štěpánov v k. ú. Radovesice u Bíliny (u obce Štěpánov, u komunikace mezi Razicemi a Lukovem).

Revír je tvořen vodní nádrží plochy 1,44 ha.

GPS: 50°31'55.270"N, 13°51'34.530"E

 

19. srpen 2016 ve 14:40
Máme mistry světa!

Ve dnech 21. – 24. července 2016 se v Bílině na Stadionu Kyselka uskutečnilo mistrovství světa juniorů v rybolovné technice, kde naše juniorská reprezentace ve složení Tomáš Spáčil, Marek Matyáš, Jiří Vaněček, Václav Calta, Vojtěch Humpál, Lukáš Slezák, Kateřina Roblová, Lucie Konderlová, Kateřina Patková a státní trenér Karel Světelský a asistent Karel Kobliha vybojovala 10 zlatých – 3 stříbrné a 4 bronzové medaile. Česká reprezentace juniorů i seniorů patří ke světové špičce a ČRS si již zvykl, že pravidelně vozí medaile ze světových šampionátů, ale pokaždé je to velká radost, když můžeme konstatovat, že se to opět povedlo. Je velkým úspěchem, že reprezentanti vybojovali zlato ve čtyřech nejprestižnějších disciplínách, a to v pětiboji juniorů, v pětiboji juniorek a v soutěži družstev juniorů a juniorek. Tomáš Spáčil, který v letošním roce naposledy mohl soutěžit v kategorii  juniorů (od příštího roku přestupuje do kategorie seniorské), přidal do své sbírky medailí čtvrtý titul Mistra světa v pětiboji a vyrovnal tak v historických tabulkách rekord Zuzany Kočířové, která také získala 4 tituly v pětiboji z mistrovství světa juniorů. Tomáš k tomu přidal i světový rekord v disciplíně č. 5 zátěži dálce, kdy hodil 75,32 m a překonal tak světový rekord o 0,88 m. Velká gratulace patří i nové šampionce Kateřině Roblové, která se stala mistryní světa v pětiboji poprvé a převzala tak úspěšnou štafetu od Kateřiny Markové (naše trojnásobná juniorská mistryně světa, která v loni přešla do seniorské kategorie). Celé výsledky naleznete zde.    Reportáž ze zahájení.

Zdroj ČRS, z. s.

Reportáž České televize

26. červenec 2016 v 08:32
Revíry s neplatností územních a celosvazových povolenek

Na základě četných dotazů uvádíme rámcový přehled rybářských revírů užívaných složkami ČRS v rámci Ústeckého a Libereckého kraje, kde neplatí Severočeská územní a celosvazová povolenka ČRS, z s.

  • Nepomyšl a Lubenec – MO Podbořany
  • tůň Seník – MO Postoloprty
  • U plynárny (aktuální) a Proboštov – MO Teplice
  • Jizera 10 a 10 A – MO Železný Brod (samostatně hospodařící MO)
  • Malé štěrkopískoviště Příšovice a Tůň u Loukova – MO Svijany (samostatně hospodařící MO)

 

V rámci platných povolenek Severočeského územního svazu je k dispozici cca 120 mimopstruhových revírů s plochou asi 4 650 ha řady typů vod (tekoucí, rybníky, propadliny, přehrady, zatopené pískovny a štěrkopískovny, tůně, jezera, aj.) a téměř 70 pstruhových revírů převážně na tekoucích vodách, ale i nádržích a přehradách.

V rámci revírů užíváme asi 250 podrevírů – uzavřených vodních ploch a zajišťujeme stovky smluvních vztahů ve spolupráci s vlastníky, staráme se o údržbu, spolupracujeme s mnoha institucemi, pracujeme na zajištění dotací, provádíme hospodářské práce a odborná sledování, zpracováváme rozsáhlé agendy dokumentace a zpráv, dále měření (chemická a hydrobiologická) a mnohé jiné činnosti, abychom zabezpečili co nejrozsáhlejší a co nejkvalitnější podmínky pro lov ryb. K tomu využíváme v naprosté většině korektní spolupráci s kolegy ve výborech místních organizací.

Respektujeme i vlastní užívání revírů v nevelkém rozsahu u většiny shora uvedených MO. Často se jedná pouze o dočasnou aktivitu. Tam, kde však jedná funkcionář MO bez respektování základních pravidel slušného chování a partnerského jednání se někdy dohodnout nelze a nespraví to ani lži na stránkách MO ve snaze zastřít vlastní nekvalifikovanost. Takové zastupování MO je samozřejmě v její neprospěch, respektive ke škodě členů MO.

22. červenec 2016 v 17:03
Stanovisko k zatížení ryb jedy v Labi

Reagujeme tímto na článek „Jedy v rybách z českých řek“ a některé následně uveřejněné nesprávné matoucí interpretace. Především je třeba uvést, že potenciální rizika z konzumace ryb v Labi, Bílině a případně i jinde jsou samozřejmě dlouhodobá a nejedná se o nikterak nové poznání. Bohužel i dnes jsou stále odpadní vody komunálního i průmyslového charakteru bez dostatečného vyčištění vypouštěny do vodních toků a kromě různých společností korporátních je to komplexně vliv celé naší společnosti, která nedostatečně ovlivňuje státní mechanismy k tomu, abychom dokázali lépe chránit životní prostředí obecně a neměli jsme k životu znečištěnou vodu, půdu, vzduch, potraviny atd.

K předmětné zprávě ekologické organizace Arnika uvedené v časopisu Rybářství (červenec 2016) je třeba zdůraznit, že jako výrazně odchylné je třeba posuzovat lokalitu soutoku Labe a Bíliny, což má zřejmou souvislost právě s mnohaletým vnosem látek tekoucích Bílinou. Stejně však nelze hodnotit řeku Labe v celém úseku od státní hranice ve Hřensku po Liběchov nad Štětím a šmahem generálně odepsat všechny ryby z Labe v tomto úseku a revírech Severočeského územního svazu. Potenciální obsah látek nebezpečných pro zdraví člověka ve svalovině ryb závisí na druhu ryby a jejím způsobu života, na potravě, na lokalitě výskytu, na věku, na původu (mnoho ryb je vysazováno z naprosto čistého prostředí) atd. Není žádný důvod přestat zcela konzumovat ryby z Labe, ale je vhodné zvažovat, odkud si rybu ke konzumaci nevzít a to jsou zpravidla úseky pod výpustními profily odpadních vod, ze zmíněné oblasti vtoku Bíliny apod. V jiných úsecích je kvalita voda v Labi zlepšována zejména přítoky s výrazně čistší vodou (Ohře a mnoho menších vodních toků). Zároveň je třeba zopakovat předešlé vědecky pojaté sledování prováděné např. výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým ve Vodňanech, které konstatovalo ve svých závěrech, že v některých exponovaných lokalitách (zejména u chemických továren) na Labi ve východních, středních a severních Čechách je určité nebezpečí poškození zdraví při konzumaci velkého množství ryb, které konkrétně představuje např. 4 porce (175 g) masa ryb v jednom týdnu, a to opakovaně po více týdnů až měsíců. 

Buďme tedy obezřetní, ale hlavně používejme zdravý selský rozum a nevěřme zejména účelovým článkům lidí na některých internetových stránkách, kteří manipulují s míněním veřejnosti pro dosažení jiných vlastních cílů a řešení osobních problémů.

Nebuďme však lhostejní k tomu, že i v době tak vyspělých technologií nedokážeme jako občané této změně vyvíjet větší tlak na lepší čištění odpadních vod, na přísnější podmínky pro vypouštění odpadních proudů, ale také sami k sobě jednotlivě při ochraně životního prostředí, protože i jako jedinci vytváříme příliš mnoho odpadu a často jej nesprávně likvidujeme nebo zanecháváme tam, kam nepatří.  

22. červenec 2016 v 16:57