Děti pomáhaly s vypouštěním ryb do řeky Bíliny

Letošní, v pořadí druhé vypouštění původních druhů říčních ryb se uskutečnilo dne 9. listopadu 2017. Přesněji tedy 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Mezi rybími zástupci byli především plotice obecné, cejni velcí a okouni říční. Dětem byla na místě prezentována krátká přednáška o biologii vypouštěných druhů ryb, včetně názorné ukázky po které následoval vědomostní kvíz.
Celou akci organizuje Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz s finanční podporou společnosti Unipetrol. Vzájemná spolupráce probíhá již od roku 2010, kdy do současné doby bylo vypuštěno do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb.
První vysazování proběhlo v měsíci dubnu u příležitosti Dne Země, kdy bylo vypuštěno do Bíliny 200 kilogramů ryb v obci Hostomice. 
Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. Především tvoří základ potravního řetězce. Zároveň jsou však i potěšením pro lovící rybáře. Vzhledem k velikosti, které tyto druhy v řece Bílině dorůstají, jsou cenným úlovkem pro mladé začínající sportovní rybáře.

 

09.11.2017, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.