Distribuováno 49500 ks odkrmeného úhořího monté

V pátek bylo do revírů Severočeského územního svazu distribuováno cca 49500 ks odkrmeného úhořího monté (cca 20 cm/ks). Ryby byly distribuovány do uzavřených vod čistě z prostředků Severočeského územního svazu, přesto mají možnost se z většiny těchto nádrží dostat do toků.

V případě migrace úhoře jsou velkým problémem překážky vybudované na tocích člověkem. Při poproudové migraci v dospělosti bohužel život úhořů často končí na lopatkách turbín malých vodních elektráren. Pro malé úhoře, které ze Sargasového moře ke břehům Evropy přinese po jejich cca dvouleté cestě Golfský proud jsou překážky rovněž často nepřekonatelný problém. I proto je monté odlovováno v ústí Evropských řek (např. Francie, Nizozemí), a dále distribuováno do vnitrozemí Evropy.

Současná populace úhoře představuje cca 1% původních počtů a zvláště ve vnitrozemí Evropy je zcela závislá na vysazování.

Tlak na populace této ryby zvláště v minulosti představovala také vysoká poptávka především v jihovýchodní Asii. Před lety, kdy ceny i s ohledem na poptávku v Asii šplhaly do astronomických částek, zakázala EU vývoz tohoto druhu mimo své území. Toho se ovšem snaží využít někteří nenechavci a úhoře pašovat (patří mezi nejpašovanější zvířata světa). Před několika lety byli např. i v ČR zadrženi dva občané Malajsie, snažící se propašovat cca 70 tisís kusů úhoře, za což padly nepodmíněné tresty (vězení).

Přejme proto vysazeným úhořům hodně štěstí, ať se jim v našich vodách daří!

Reportáž Českého rozhlasu naleznete ZDE

Reportáž České televize naleznete ZDE (v čase cca 17:05)


02.06.2024, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.