Lednové Rybářství: Podvodní dramata a seriály (nejen) pro milovníky pstruhových vod

Útok štiky na menší rybičku, atak cejna od sumce anebo snaha okouna sežrat raka. O podvodních dramatech si povídáme v lednovém Rybářství. Na své si přijdou také rybáři, kterým není jedno, v jakém stavu jsou pstruhové vody nebo začínající pstruhaři. S novým rokem začínáme i nová témata a seriály. Vychází první pohádka nové autorky nebo startuje seriál o tom, jak se časem změnily rybolovné techniky.

Podvodní fotograf Mirek Brát zachytil, jak se vzrostlí okouni zajímají o račí počínání. Ne snad, že by si chtěli popovídat, nýbrž by je zajímalo, jak chutná jeho maso. Člověka to nutí přemýšlet nad tím, jaká dramata se pod vodní hladinou odehrávají. Každé je něčím jiné, jedno však mají společné – suchozemci o nich nemají ani tušení.

261

 

O čem ale tušení mají, je skutečnost, že udržet pstruhové vody „při životě“ je čím dál náročnější. Odborníci z Odboru životního prostředí a čistoty vod Územního svazu města Prahy se rozhodli přispět do Rybářství celoročním seriálem o pstruhových vodách. Pro muškaře startuje seriál někdejšího redaktora webu irybarstvi.cz Davida Štrunce. Milovník muškaření s ním cílí zejména na začínající muškaře, ale jelikož je opakování matkou moudrosti, určitě jím nepohrdnou ani zkušení „šlehači“ proudů.

331

 

U novot ještě chvíli zůstaneme. Zdeněk Hofman se totiž zamýšlí nad tím, kam se rybařina za posledních několik dekád posunula. Vezme to pěkně popořadě – techniku za technikou. Začíná tou, se kterou začínala většina z nás – plavanou. Po krátké přestávce se mohou na nové pohádkové příběhy těšit nejmenší čtenáři Rybářství. Nová autorka startuje s příběhem o té nejzvláštnější rybě.

741

 

Přestože nový rok je většinou datem nových začátků, jeden dlouholetý seriál v lednu končí. Je jím ten o biologii ryb profesora Petra Spurného. Jeho poslední článek je však jedním z nejatraktivnějších z celé série – zabývá se nepůvodními druhy ryb na našem území.

421

 

Na tradičně 100 stranách časopisu objevíte samozřejmě další témata. Od novinek v Českém rybářském svazu, přes tradiční rubriky jako je Rybářská praxe Milana Tychlera nebo Retro Zdeňka Hofmana. Zajímavý je mimo jiné také příběh o ulovení obřího halibuta v Norsku nebo text o přírodovědném muzeu v New Yorku.

821

 

Předplatné si můžete zajistit na webové adrese https://www.irybarstvi.cz/predplatne-casopisu-rybarstvi/.

Přeji vám do nového roku mnoho pohody, zdraví, ale také splnění vašich rybářských předsevzetí!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

06.01.2024, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.