Listopadové Rybářství: Chytání ve městě a moravský zázrak hodný seriálu Akta X

Urban fishing, neboli chytání ryb ve městě, je jedním z nosných témat listopadového Rybářství. Ale samozřejmě není jediné. V oblíbené sérii o trofejních úlovcích posledních pěti dekád se podíváme na karase, naučíme se něco lovu na marmyšky, zjistíme víc o čichových, chuťových a hmatových ústrojích ryb a naučíme se nahazovat měkké nástrahy.

Poklidně plující řeka, ptačí zpěv a občasné zašumění listí při poryvu větru. To je atmosféra, kterou si většina lidí představuje na rybách. Může to ale být úplně jinak. Troubící auta, dunící tramvaje a výhled třeba na Pražský hrad. Vydejte se společně s Martinem Kašíkem na kapry do samotného centra Prahy, co by kamenem dohodil od Karlova mostu.

RY11 26 31 prelom1

 

Zamířit můžete také na Moravu, do tajemné Oblasti 471 152, ve které se tak trochu zázrakem vyskytují sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii, které svým podvodním fotoaparátem zblízka zdokumentoval Mirek Brát. V jeho článku se mimo jiné dozvíte, jestli jsou medúzy kvůli svým žahavým buňkám lidem nebezpeční.

RY11 64 67 brat1

 

A co trochu praktických rad? S těmi za vámi ve svých textech pospíchá Milan Tychler. Ve svém článku o rybářské praxi se vás pokusí přesvědčit k vyzkoušení marmyšky, stále trochu opomíjené přívlačové nástrahy. Ve článku specializujícím se na rybářské vychytávky vás zase naučí, jak se vyhnout problémům při nahazování měkké nástrahy.

RY11 39 43 tychler1

 

V seriálu zabývajícím se biologií ryb se společně s profesorem Petrem Spurným zaměříme na čichové, chuťové a hmatové ústrojí a na dvoustraně s trofejními úlovky do soutěže Nej! Nej! Nej! si prohlédněte parádní ryby. Svou pozornost zaměřte zejména na jelce jesena! V zahraniční sekci se tentokrát věnujeme zejména lovu sumce, a to jak v Itálii, tak ve Španělsku. Štiky se vydáme lovit do Kanady.

RY11 84 88 ebro prelom1

 

Na 100 stranách Rybářství najdete samozřejmě další témata. Listopadové číslo si můžete pořídit na našem e-shopu https://irybarstvi.cz/e-shop/ a předplatné na stránce https://irybarstvi.cz/predplatne/. Využít můžete také naši čerstvou nabídku – při objednání dvouletého předplatného získáte zdarma naviják QWUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč + publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč.

Přeji vám příjemné čtení!

Ondřej Cupal, šéfredaktor

02.11.2022, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.