Lososi se vracejí

Dobří lososi se vracejí! Letos jsme zaznamenali již 6 dospělých kusů, z toho 2 páry vytloukající hnízda pro početí další generace českých lososů.

S projektem návratu této nádherné ryby začal Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz v roce 1998, a letos uplynulo 20 let od návratu prvních kusů. Nejdále se dle našich informací podařilo lososům dostat do Ohře na Litoměřicku, náhodný úlovek byl zaznamenán např. i v Ústí nad Labem.

Aktuálně největší problém při migraci tohoto jedinečného druhu, který byl člověkem v povodí Labe vyhuben, ale podařilo se nám ho do naší přírody navrátit, tvoří překážky, to jak plavební stupeň u Hamburku (jediná překážka v Německu), tak pak především překážky v ČR. Na Kamenici se mohou dospělí jedinci dostat pouze k jezu v Edmundově soutěsce, kde je rybí přechod neprůchozí (i vzhledem k tomu, že pro obec Hřensko má zjevně přednost ekonomický profit z provozu turistických pramic, před přírodou samotnou), na Labi pak samozřejmě plavební stupně od Střekova výše.

Od letošního roku se stala hlavním sponzorem projektu návratu lososa společnost Naturamed Pharmaceuticals, která hradí pořizovací náklady na vysazovaný plůdek.

Na dalším videu je rovněž patrné i vytloukání hnízda ze strany samice:

Videa dostupná také na našem profilu na sociální síti Facebook ZDE

18.11.2022, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.