Na Mohelce došlo k masivnímu úhynu ryb

Na Mohelce (revír 443 036 - Mohelka 4, MO Hodkovice nad Mohelkou) byl během tohoto víkendu z doposud nezjištěných příčin zaznamenán masivní úhyn ryb. Postižen byl Jeřmanický potok (chovný tok) od čistírny odpadních vod pod průmyslovým areálem v Jeřmanicích, a následně říčka Mohelka od soutoku s Jeřmanickým potokem až pod město Hodkovice nad Mohelkou, tedy cca 5 km toku.

Dle odhadů je možné hovořit až o tisících kusech uhynulých ryb s převahou pstruha obecného, nechyběly ovšem ani další druhy, jako např. lipan podhorní, vranka obecná a další. Biologická hodnota původních druhů je nenahraditelná a náprava bude trvat řadu let.

Na místě zasahoval Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Byla rovněž přítomna Česká inspekce životního prostředí a Policie ČR. Odebrané vzorky (včetně vzorků z průmyslového areálu) budou analyzovány. Případem se zabývá také kriminální policie.

Členům MO Hodkovice nad Mohelkou se podařilo sesbírat již velké množství uhynulých ryb, které budou odeslány k odborné likvidaci. Věříme, že se podaří případného viníka vypátrat a potrestat.


21.08.2022, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.