Uhynulé ryby na nádrži Modlanská odklizeny, děkujeme za pomoc všem, kteří pomáhali s řešením této mimořádné situace

O mimořádné situaci na nádrži Modlanská jsme již před týdnem informovali. S ohledem na souhru několika vlivů zde došlo k velice rychlému úbytku kyslíku v podstatě v téměř celém vodním sloupci na velké části vodní plochy. To bohužel vedlo k masivnímu úhynu ryb.

Celkem se podařilo odstranit cca 14 tis. kg uhynulých ryb, které byly odvezeny k odborné likvidaci do asanačního podniku. Nejnáročnější byla neděle, pondělí a úterý, kdy se každý den odvezly tisíce kilogramů uhynulých ryb, ve dnech následujících již probíhaly pouze dočišťovací práce. O důvodech úhynu a možnostech řešení podobných situací jsme již informovali.

Co nezaznělo a je vhodné doplnit, je skutečnost, že vlivem lokálních hydrometerologických vlivů jsme podobnou situaci ve stejný okamžik na určitém území zaznamenali i na dalších nádržích, včetně těch, které nikdy podobným problémem netrpěly, na těch ovšem naštěstí situace nebyla tak kritická. Nedostatek kyslíku hlásili i obyvatelé z okolí, kteří mají na svých zahradách např. jezírka s rybí obsádkou. Prudké změny tlaku a s tím související vlivy mohou být velice nebezpečné a rychlé pro podobnou katastrofu.

Část rybí obsádky přežila, předpokládáme především některé kaprovité ryby (kapr do 3 kg/ks, karas), stejně tak přežily i další ryby v méně zasažených částech nádrže. V letošním roce nepočítáme s distribucí ryb do této nádrže, případné distribuce v dalších letech budeme primárně zaměřovat na některé odolnější druhy dravých ryb (např. štika). Obnovení rybolovu na této nádrži bylo s ohledem na hydrometeorologickou situaci, stav kyslíku ve vodním sloupci a další skutečnosti stanoveno na 11.7.2025.

Nyní chceme především poděkovat všem, kteří se na odstraňování mimořádné situace podíleli. S ohledem na velmi vysoké teploty, které urychlovaly rozkladný proces se jednalo o práci velice náročnou a samozřejmě také smutnou. Protože až při podobných situacích si často mnozí uvědomí, kolik ryb, a v jakých velikostech některé vody ukrývají.

Poděkování patří jak desítkám dobrovolníků z řad rybářské veřejnosti, to jak z MO Teplice, tak i těch z okolních MO (zejména z Ústí nad Labem a Duchcova). Poděkování také patří i dalším dobrovolníkům např. z řad obyvatel, rodičů dětí z rybářských kroužků, a rozhodně rovněž Hasičskému záchrannému sboru Ústeckého kraje a sborům dobrovolných hasičů, kteří pomáhali jak se snahou o provzdušňování nádrže, tak rovněž s odstraňováním následků této mimořádné situace, což bylo důležité nejen s ohledem na obyvatele oblasti (zápach), ale především kvůli zabránění dalšímu zhoršování kvality vody, to by mohlo mít negativní vliv i na nádrže, které jsou níže po toku, včetně chovných.

Některé přírodní procesy neovlivníme a není technické řešení, které by dovolovalo situaci při souhře určitých okolností na některých místech řešit. Pro budoucnost této nádrže bude hlavní její revitalizace, plánovaná v následujících letech, bude se jednat o projekt velice náročný jak finančně (hlavním vlastníkem jsou územní samosprávy a revitalizace není ufinancovatelná bez dotačních prostředků), tak i technicky (pod nádrží se nacházejí stará důlní díla a hrozí propady dna).

Děkujeme ještě jednou všem, kteří přiložili ruku k dílu a pomohli.


07.07.2025, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.