Územní konference 2024

V sobotu 8.6.2024 se v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uskutečnila územní konference Severočeského územního svazu, tedy nejvyšší orgán našeho ÚS. Níže přinášíme nejvýznamnější schválené body, to i s případným komentářem:

Územní konference schválila:

  • Nesouhlasné stanovisko ČRS, z. s., Severočeského územního svazu k návrhu Republikové rady ČRS, z. s., na zrušení pracovního ročního příspěvku členů a jeho promítnutí do pravidelného členského příspěvku. K této problematice se vyjádřila většina našich MO, stanovisko konference vychází z přání našich MO, které si nepřejí zásah do oblasti, které jsou aktuálně v jejich gesci.

  • Na revírech místního významu v rámci ČRS, z. s., Severočeského územního svazu od roku 2025 platnost místní povolenky SvčÚS vydávané zdarma k celosvazové mimopstruhové povolence ČRS, z. s. pro členy místních organizací spravujících revíry místního významu. Rozhodnutí vychází ze skutečnosti, že od roku 2025 neplatí na RMV celosvazové a celorepublikové povolenky.

  • V souladu se smlouvou o recipročním užívání revírů uzavřenou s ČRS, z. s., místní organizací Svijany pro revír 441 057 Velké štěrkopískoviště Příšovice od roku 2025 platnost místní povolenky SvčÚS vydávané zdarma k celosvazové MP povolence ČRS, z. s., členům MO z okresů Jablonec nad Nisou a Liberec nebo na zvláštní objednávku členů ostatních místních organizací SvčÚS vydané sekretariátem územního svazu.

  • Změnu Statutu společného výkonu rybářského práva a hospodaření (SRH) ve smyslu platnosti místních povolenek SvčÚS na revírech místního významu SvčÚS a neplatnosti celosvazových a celorepublikových povolenek s účinností od 1. 1. 2025. Viz předchozí dva body.

  • Nesouhlasné stanovisko za ČRS, z. s., Severočeský územní svaz k návrhu Republikové rady ČRS, z. s. na zrušení územních povolenek (pstruhových a mimopstruhových) ČRS, z. s., Severočeského územního svazu a jejich nahrazení jednotnou povolenkou ČRS, z. s. společně s nahrazením celosvazové povolenky ČRS, z. s. O této oblasti je možné jednat, ovšem návrh, který byl předložen, by představoval výrazný nárůst nákladů pro rybáře, kteří si aktuálně kupují především územní povolenku, z tohoto a dalších důvodů bylo přijato nesouhlasné stanovisko.

  • Nesouhlasné stanovisko k těm bližším podmínkám výkonu rybářského práva navrhnutým místními organizacemi v letech 2023 a 2024, které nebyly schváleny výborem územního svazu a byly proto projednány i touto územní konferencí, dle podmínek pro jejich projednávání. Pro urychlení jednání bylo v minulosti rozhodnuto, že v případě BPVRP budou platit ty, které schválí výbor územního svazu, v případě neschválených může rozhodnutí zvrátit územní konference a rozhodnout jinak.

  • Změnu lovné míry candáta obecného na 50 cm pro revíry Labe 8, 9, 10, Ohře 1, Žernoseky a Konojedské rybníky. Přijato na základě návrhu MO Litoměřice a argumentace na konferenci přítomného zástupce MO a člena výboru ÚS, pana Krpeše.


15.06.2024, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.