VYDRA vs. HLAVÁČ? Není důvod ke glorifikaci vyder

V poslední době přišla řada médií s reportáží na téma VYDRA vs. HLAVÁČ (např. TV Nova nebo ČT). V naprosté většině případů nezaznívají ovšem argumenty nás rybářů (nebo byly i vynechány) proti glorifikaci vydry:

Hlaváč černoústý je invazivní druh, který se k nám dostal nejspíše s lodní dopravou a stojí za výrazným úbytkem jiných druhů ryb, je proto možné hovořit o tom, že se vydra zaměřuje na hlaváče i právě proto, že ryb jiných druhů ubylo, ale invazivního hlaváče je v dolním Labi a částech jeho přítoků enormní množství.

S hlaváčem bojujeme jako rybáři zvýšeným vysazováním některých druhů ryb, například okounů, z odlovů a zkoumání žaludků ulovených dravých ryb víme, že hlaváč černoústý tvoří také významnou část jejich potravy. Vydra je tak pouze jedním z mnoha predátorů, který se na hlaváče zaměřuje, což je možná její malé plus, ale nesmíme zapomínat na škody, které nám rybářům vydra působí, pouze na severu Čech jsou to škody v řádech milionů korun, celorepublikově v desítkách milionů.

Potýkáme se s významným úbytkem lososovitých ryb, kde viníkem je nejen vysychání některých toků v posledních letech, ale z velké části právě i neustále narůstající populační stavy vydry! Vydra způsobuje i problémy u projektu návratu lososa, kde nejednou ulovila např. samici lososa před vytřením, která tak nemohla přivést na svět novou generaci.

Výsledky výzkumu byly založeny na zkoumání trusu vyder, ve kterých bylo nalezeno mnoho kosterních pozůstatků hlaváče, ale jak víme, vydra si běžně troufne na mnohem větší ryby, to až v trofejních velikostech. Pro konzumaci využije např. několik desítek dkg svaloviny a zbytek ponechá, z tohoto důvodu tak jistě nemusely být v trusu ve větším množství zaznamenány ani kosterní pozůstatky větších druhů ryb než je hlaváč.

Chápeme, že je vydra nedílnou součástí naší přírody, ale to jsou i jiní mnohdy chránění živočichové (ryby, raci apod.), jejichž počet vydra radikálně snižuje. Z pohledu nás rybářů není možná bezbřehá ochrana jednoho chráněného druhu (jehož populační stavy stále narůstají) na úkor jiných a ekosystému jako celku!

Více v článku časopisu Rybářství ZDE

Foto: pixabay.com
08.03.2021, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.