Zpráva o konání územního kola soutěže Zlatá udice

Zlatá udice, vrcholná soutěž mladých rybářů, kde se snoubí tři disciplíny v jednom závodu, a které prokáží nejen rybářovy znalosti, ale i dovednosti. Soutěží se v disciplínách rybářských znalostí (poznávání ryb, rostlin a živočichů našich vod, a jejího bezprostředního okolí), lovu ryb udicí (plavaná) a rybolovné technice.

V letošním roce 2023 byla pořádající organizací MO Ústí nad Labem v čele s ředitelem soutěže Milošem Zlatohlávkem, za podpory odboru mládeže při SvčÚS a samozřejmě samotného sekretariátu SvčÚS. Celkem se účastnilo 9 družstev (družstvo ve složení 1 junior, 1 žákyně, 4 žáci) z 6 okresů, kteří byli ubytováni v kempu Jordán, v malebném Opárenském údolí.

Samotná soutěž začala po slavnostním zahájení v pátek 19.5.2023 odpoledne v areálu kempu Jordán. Soutěž spolu s pořadatelem závodu zahájil jednatel SvčÚS Ing. Tomáš Kava. Následoval test rybářských znalostí, který je složen z 50 otázek týkajících se platné legislativy (rybářského řádu) a biologie ryb, následovalo poznávání 15 živých rostlin, 15 živočichů a 20 ryb našich vod, přičemž exponáty tradičně opatřil Ing. Miloš Marek (technik pro vodní hospodářství SvčÚS).

Po ukončení této disciplíny měli účastnici prostor se připravit na další část závodu, lov ryb udicí, který se konal následující den, tedy v sobotu 20.5.2023 na nedaleké řece Labi v obci Mlékojedy. Závod byl rozdělen na dva dvouhodinové úseky, během nichž se nachytalo nemalé množství ryb (nejvíce 10 425 g/závodník) v různém druhovém zastoupení, např. cejn velký, cejnek malý, perlín ostrobřichý, plotice obecná, jelec tloušť, ouklej obecná a hlaváč černoústý. Po náročném dni čekalo účastníky vyhlášení výsledků z prvních dvou disciplín a bohatý doplňkový program (každý si mohl ze vzduchovky zastřílet na terče v podobě kormorána, opéct špekáčky), následoval zasloužený odpočinek.

Neděle 21.5.20203 byla věnována rybolovné technice na nedalekém fotbalovém hřišti obce Malé Žernoseky, kterou zajistil JUDr. Marek Bařtipán. Zde účastníci testovali své dovednosti v disciplínách D1 muška skish, D2 muška dálka, D3 zátěž 7,5 g Arenberg, D4 zátěž 7,5 g skish a D5 zátěž dálka jednoruč.

Tradičně byl závěr územního kola Zlaté udice věnován slavnostnímu vyhlášení celkových výsledků jednotlivců a družstev (v příloze), kterého se účastnil mj. i předseda SvčÚS pan JUDr. Jaroslav Holý. Nejlepší závodníci byli oceněni a současně nominováni do národního kola, které se uskuteční v termínu 16. – 18. 6. 2023 v Mladé Boleslavi. Mezi soutěžícími na národním budou Severočeský územní svaz reprezentovat:

  • Junior – Nováková Eliška, MO Jablonec nad Nisou

  • Žákyně – Knoblochová Kristína, MO Chrastava

  • Žáci – Hrubý Lukáš, Syrovátka Vojtěch a Novák Matyáš z MO Jablonec nad Nisou, Kasal Aleš, MO Chrastava

Gratulace, uznání a velké díky patří nejen vítězům, ale i všem odvážným, kteří přijeli, účastnili se a soutěžili do poslední chvíle. Těm, kteří přijeli poprvé i těm, kteří jsou již zkušenými závodníky, vedoucími a asistenty.

Další velké díky patří pořádající organizaci za celkové zabezpečení a doprovodný program, všem rozhodčím a přípravným týmům. A v neposlední řadě Severočeskému územnímu svazu.

Tereza Bařtipánová, DiS V Litoměřicích

Předseda odboru mládeže při SvčÚS 22. 5. 2023


23.05.2023, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.