Zlatá udice 2022

Soutěž Zlatá udice – krajské kolo

O víkendu 27. – 29.5.2022 proběhla vrcholná soutěž rybářské mládeže při Severočeském územním svazu, krajské kolo Zlaté udice. Tato soutěž se již druhým rokem, avšak tentokrát v plném rozsahu, konala pod záštitou MO Štětí a ve spolupráci s městem Liběchov.

V pátek byli účastníci závodu nejdříve ubytováni v kempu Liběchov, kde byli také patřičně přivítáni. Později byla pro děti připravená teoretická část soutěže, která se tradičně skládala ze znalostního testu s vygenerovanými 50 otázkami, jež vychází ze znalostí rybářského řádu. Nedílnou součástí teoretické části je také poznávačka. Tu tvořilo 20 různých živých ryb, 15 rostlin a 15 živočichů, přičemž patří velké díky Ing. Milošovi Markovi, který ji perfektně nachystal. Ještě tentýž večer byly vyhlášeny nejlepší výsledky soutěžících v této kategorii, kde první místo v kategorii juniorů obsadil Kurfirst Marian z MO Štětí. Nejlepší znalosti v kategorii žákyň předvedla Nováková Eliška z MO Jablonec n./N. a v kategorii žáků to byl Vlček Dominik z MO Štětí. Po vyhlášení měly děti volnou zábavu a vedoucí se odebraly k poradě.

Sobota byla celá ve znamení lovu ryb udicí na nedalekém závodním úseku řeky Labe v Liběchově, pod jezem. Od brzkého rána si soutěžící chystali svá vybavení, jehož nedílnou součástí bylo míchání krmiva, protože jak je známo, kdo krmí, ten chytá.???? Závodní úsek a jeho obsazení byl losován při páteční poradě, a tak naši mladí rybáři už věděli, kam se usadit a kde se chystat na závod. V prvním kole bylo počasí velmi proměnlivé, nicméně to žádného z našich soutěžících neodradilo. Druhé kolo lovu ryb proběhlo po obědě, kde se už počasí umoudřilo. Navzdory všem podmínkám si všichni účastníci zachytali. Mezi chycenými rybami byli například cejn velký, cejnek malý, plotice obecná, jelec tloušť a další druhy. Závod v lovu ryb udicí v kategorii juniorů s přehledem a váhou 14 320 g ryb vyhrál Kurfirst Marian z MO Štětí. Kategorii žákyň pak suverénně ovládla Nováková Eliška z MO Jablonec n./N s celkovou váhou ulovených ryb 9 740 g. A nesmíme zapomenout na naše žáky. Tady byl nejlepším lovcem Vlček Dominik z MO Štětí, který ulovil krásných 4 150 g. Po večeři měli účastníci volnou zábavu a vedoucí opět poradu.

Nedělní dopoledne dopřálo závodníkům na poslední část soutěže krásné slunečné a téměř bezvětrné počasí. Poslední závodní disciplínou byla často opomíjená, avšak podstatná, rybolovná technika, která učí mladé rybáře praxi v různých způsobech a stylech nahazování. Mezi tyto styly řadíme zátěžové disciplíny na cíl a do dálky a taktéž disciplíny s muškařským načiním, opět na cíl a do dálky. Svou zručnost a nejlepší výsledek v této disciplíně ukázal Pech Tomáš z MO Most, v kategorii žákyň opět excelovala Nováková Eliška z MO Jablonec n./N. a kategorii žáků naprosto ovládl Hrubý Lukáš, taktéž z MO Jablonec n./N. Po odházení všech disciplín měli soutěžící a vedoucí prostor na oběd a následovalo vyhlášení disciplíny rybolovné techniky a následně také celkové vyhlášení jednotlivců a družstev.

Na celkovém vyhlášení, stejně jako při zahájení, nechyběla paní starostka obce Liběchov paní Ing. Mgr. Vladimíra Zralíková, pan Martin Pokorný jakožto pořadatel a taktéž paní Tereza Bařtipánová DiS jako předsedkyně odboru mládeže při SvčÚS. A jak že vlastně dopadli naši mladí, talentovaní rybáři?

Celkové první místo obsadil junior Kurfirst Marian z MO Štětí, druhé místo náleželo Farskému Jaromírovi z MO Frýdlant a třetí příčku obsadil Fleismann Jakub z MO Jablonec n./N.

žákyních si nejlépe vedla Eliška Nováková z MO Jablonec n./N., druhý nejlepší výsledek předvedla Knoblochová Kristina z MO Chrastava a třetí příčku obsadila Průšová Markéta z MO Frýdlant.

A nakonec, nejpočetnější skupina žáků, té naprosto vévodil Vlček Dominik z MO Štětí, druhým nejlepším byl Syrovátka Vojtěch z MO Jablonec n./N. a třetí pozici obsadil Zika Kryštof, taktéž MO Jablonec n./N. A v celkové soutěži družstev byla na prvním místě MO Jablonec n./N., druhé místo patřilo MO Štětí a třetí příčku obsadilo družstvo MO Frýdlant.

K závěru závodů patří také nominace členů, závodníků do pokračování této soutěže, a sice národního kola Zlaté udice. To v letošním roce proběhne pod záštitou JčÚS ve Vodňanech. Severočeský územní svaz budou reprezentovat: junior Farský Jaromír (MO Frýdlant), žákyně Nováková Eliška (MO Jablonec n./N.), žáci Syrovátka Vojtěch, Zika Kryštof a Hrubý Lukáš (MO Jablonec n./N.), Kasal Aleš (MO Chrastava) a náhradník Novák Matyáš (MO Jablonec n./N.).

Kompletní výsledky k dispozici ZDE

Více fotografií z teoretické části ZDE, lovu ryb udicí (LRU) ZDE a rybolovné techniky (RT) ZDE

Závěrem je potřeba poděkovat nejen organizátorům a pořadatelům soutěže, městu Liběchov, ale také vedoucím a trenérům, ale hlavně a především, našim závodníkům. Protože to oni jsou naše rybářská budoucnost a oni se této soutěže účastnili se ctí a zápalem, ať už to byli zkušení závodníci nebo úplní nováčci. Ještě jednou velké DÍKY!

S pozdravem Petrův zdar!

Tereza Bařtipánová

předsedkyně odboru mládeže při SvčÚS


02.06.2022, Český rybářský svaz
Otto František Babler
Toužíš po myšlence? Buď tichý a trpělivý rybář.